آشنایی با قابلیت های دستگاه کارتخوان، امکانات و تنظیمات آن ها در دستگاه پوز

قابلیت های دستگاه کارتخوان

قابلیت های دستگاه کارتخوان : اداره یک فروشگاه طیف وسیعی از مهارت های اداری، مدیریتی و بازاریابی را می طلبد. اطمینان از موجودی کافی تا تهیه گزارش های فروش ماهانه موارد ضروری برای اطمینان از عملکرد فروشگاه شما هستند. داشتن یک سیستم فروش کارآمد دستگاه پوز میتواند تاحدزیادی اطمینان دهد که عملیات کسب وکارتان بدون مشکل درحال پیشروی است.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با سازوکار دستگاه پوز و قابلیت های دستگاه کارتخوان و امکانات و تنظیمات آن ها در دستگاه پوز بیشتر آشنا کنیم.

 • سیستم نقطه فروش (POS) چیست؟
 • اجزای نرم افزاری سیستم پوز
 • اجزای سخت افزاری سیستم پوز
  مانیتور
  اسکنر بارکد
  چاپگر رسید
  کشوی نقدی
  دستگاه کارتخوان
 • قابلیت های دستگاه کارتخوان
 • مزایای استفاده از دستگاه کارتخوان
 • امکانات و تنظیمات دستگاه کارتخوان
 • مثالی از نحوه تنظیمات دستگاه کارتخوان S800 با نرم افزار حسیب نت

سیستم نقطه فروش (POS) چیست؟

سیستم فروش و دستگاه پوز، محلی است که مشتری شما برای خرید محصولات یاخدمات درفروشگاه شما اقدام به پرداخت میکند. به زبان ساده تر هر وقت مشتری خریدی از فروشگاه شما انجام می دهد. یعنی در حال انجام معامله یک نقطه فروش است. سیستم پوز به عنوان مولفه اصلی کسب و کار شما عمل می کند. این مرکزی است که همه چیز مانند فروش، موجودی کالا و مدیریت مشتری در آن ادغام می شود.

همانطور که مزایای وجود دستگاه کارتخوان و سیستم پوز بسیار مشهود است. اما طبق تحقیقاتی متوجه شدیم که بسیاری از فروشگاه ها هنوز از آن استفاده نمی کنند. و درمقابل دریافتیم که بسیاری از مراکزو فروشگاهها اتفاقا ازترکیبی ازروش های دستی، صندوق های پول واکسل حسابداری استفاده میکنند.

فروشندگانی که از سیستم و دستگاه پوز استفاده نمی کنند. به هر حال دچار کاهش سرعت عملیات خود و از دست دادن داده های مهم می شوند. که می تواند به آن ها با عدم رشد سریع کسب و کارشان لطمه وارد کند. داشتن بینش کلیدی در مورد مشتریان، سطح موجودی آن ها و زمان سفارش. از جمله اطلاعاتی است که سیستم پوز ارائه می دهد.

شناخت ماهیت سیستم پوز، نرم افزار واجزای سخت افزاری آن و همچنین امکانات وقابلیت های آن، شما را قادر میسازد. تا به درستی تصمیم بگیرید و بهترین دستگاه پوز را انتخاب کنید.

هر سیستم پوز ازاجزای نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده است. که اجرای روزانه کار شما را راحت تر و سریع تر می کند.

اجزای نرم افزاری سیستم پوز

به گفته مریلیز توزیا (Marylise Tauzia) یکی از پیشگامان در حوزه بازاریابی محصول. هنگام تصمیم گیری برای خرید یک نرم افزار پوز، سهولت ادغام آن و هماهنگی با سایر نرم افزارها و سخت افزارها بسیار ضروری است. وی افزود: “انعطاف پذیری یک ویژگی کلیدی است. اطمینان حاصل کنید که دستگاه پوز شما با پردازنده مورد نظر شما کار می کند تا بتوانید هزینه ها را کنترل کنید. اگر از قبل با برنامه های مهمی در حوزه کسب و کار خود استفاده می کردید. اطمینان حاصل کنید که این سیستم پوز نیز می تواند به طور یکپارچه با آن ها ادغام شود. تا بتوانید به استفاده از برنامه های قبلی کار خود را ادامه دهید. “

اجزای سخت افزاری سیستم پوز

اجزای سخت افزاری رایج جهت راه اندازی یک سیستم پوز عبارتند از:

مانیتور

داده هایی از قبیل پایگاه داده محصول، ساعات کاری کارمندان، گزارشات فروش و موارد دیگر را نمایش می دهد.

اسکنر بارکد

فرآیند پرداخت را خودکار می کند یعنی اطلاعات محصول را میخواند و آن ها را به کل صندوق اضافه میکند. اسکنرهای بارکد همچنین می توانند با سیستم های مدیریت موجودی ادغام شوند تا بطور خودکار سطح موجودی را تنظیم کنند.

 چاپگر رسید

رسیدهای متنی به صورت پیامک و یا به صورت ایمیل ممکن است محبوبیت بیشتری در آینده پیدا کنند. اما رسیدهای کاغذی برای ارائه تصویر فوری از خرید مشتریان ضروری است. و در حال حاضر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 کشوی نقدی

این گزینه ممکن است در سال های آینده کمرنگ شود. اما پول نقد هنوز هم در بین مردم وجود دارد. و با آن داد و ستدهای زیادی در طول روز اتفاق می افتد. بنابراین تا زمانی که پول نقد برای انجام معاملات وجود دارد به مکانی امن برای ذخیره پول نقد نیازخواهید داشت.

دستگاه کارتخوان

دستگاه کارتخوان ویا همان پایانه فروش، دستگاهی است که افراد بااستفاده ازکارت بانکی خود میتوانند هزینه خرید خودرا پرداخت کنند. با کشیدن کارت بانکی بر روی شیاری روی دستگاه کارتخوان اطلاعات آن خوانده میشود. و پس از وارد شدن مبلغ و تایید آن در دستگاه، مبلغ خرید از حساب مشتری کسر شده و به حساب فروشنده واریز می گردد.

در ادامه مقاله قصد داریم بیشتر به دستگاه کارتخوان و نحوه تنظیم آن بپردازیم.

قابلیت های دستگاه کارتخوان

مهم ترین سخت افزار در سیستم های فروشگاهی دستگاه کارتخوان است. این دستگاه دارای قابلیت هایی نظیر:

 • ارائه موجودی حساب متصل به کارت و پرینت فوری آن بر روی رسیدهای کاغذی چاپی
 • خرید شارژ تلفن همراه
 • پرداخت قبوض
 • پرینتی از صورتحساب مالی مربوط به کارت بانکی
 • امکان پرداخت با تمام کارت های بانکی و کارت هدیه
 • امکان استفاده از دستگاه کارتخوان بیسیم در مکان های مختلف
قابلیت های دستگاه کارتخوان

مزایای استفاده از دستگاه کارتخوان

 • دارندگان کارت های بانکی می توانند بدون حمل مقدار زیادی پول نقد. واز طریق پرداخت با دستگاه کارتخوان تمام خریدها و امور پرداختی خود را به سریع ترین روش ممکن پرداخت کنند.
 • به همین ترتیب فروشندگان نیز به جای دریافت وجه نقد از مشتریان در طول روز و انتقال روزانه آن ها به بانک جهت واریز به حساب و ریسک های احتمالی در طول آن، می توانند به راحتی در ازای فروش کالا و یا ارائه خدمات خود هزینه را با استفاده از دستگاه کارتخوان خود دریافت کنند.
 • امکان خطا در زیاد و یا کم شدن پول های نقد بر اثر شمارش و یا نگهداری وجود نخواهد داشت.
 • رفت و آمد به بانک و انتقال پول حذف می شود.
 • بهبود در روند رعایت بهداشت. همانطورکه میدانید اسکناس ها دارای آلودگی های بسیار بوده و همچنین در انتقال آلودگی ها بسیار موثرند. حذف ارسال ودریافت این اسکناس ها بخودی خود منجربه رعایت بهتر موارد بهداشتی وکاهش انتقال آلودگی از این طریق میشود.
 • با وجود اسکناس های تقلبی در بازار که امروزه شاهد موارد زیادی از آن ها هستیم. روی کار آمدن دستگاه کارتخوان باعث جلوگیری این نوع کلاهبرداری ها می شود.

امکانات و تنظیمات دستگاه کارتخوان

دستگاه های کارتخوان با توجه به نوع مدل و شرکت تامین کننده دارای تنظیمات متفاوتی هستند. اما همه روش های آن از اصول خاصی برخوردار است. بنابراین اگر تنظیمات یک یا دو نوع دستگاه را انجام دهید. احتمالا با دستگاه های کارتخوان دیگر نیز می توانید کار کنید.

تنظیمات دستگاه کارتخوان دو نوع است. یکی تنظیمات و پیکربندی آن پس از خرید و نصب. ودیگری تنظیمات و همگام سازی دستگاه کارتخوان با نرم افزارها و سخت افزارهای دیگر در یک سیستم پوز فروشگاهی است.

تنظیمات نوع اول را کافیست با دکمه های F1 و F2 و  F3 انجام دهید. شما توسط این سه کلید به راحتی می توانید از امکانات مختلف در دستگاه کارتخوان استفاده نمایید. با فشردن کلید F1 به گزینه های امکاناتی مانند فروش شارژ، چاپ، دریافت گزارشات و شروع به کار دسترسی خواهید داشت. هر یک از این زیرمنوها نیز خود دارای گزینه های دیگر هستند. که در اصل به صورت یک روند پی در پی و یا نمودار درختی وظایف خود را انجام می دهند.

با فشردن دکمه F2 شما می توانید تنظیمات مربوط به وای فای، تغییر رمز، تنظیمات چاپ رسید، فعال سازی رمز منوی F1، شروع به کار، درخواست خدمات، شروع و پایان شیفت، تنظیمات و لیست حساب ها و موارد دیگر را انجام دهید.

تنظیمات نوع دوم که به تنظیم ارتباط دستگاه کارتخوان بایک سری نرم افزار صورت می گیرد دارای پیچیدگی بیشتری است. زیرا تنوع در نرم افزارها بیشتر بوده. وهمچنین هر صاحب کسب وکاری با توجه به نیازها و خواسته هایی که از یک سیستم فروشگاهی پوز الکترونیکی دارد. آن را انتخاب و در نهایت تنظیم می کند.

مثالی از نحوه تنظیمات دستگاه کارتخوان S800 با نرم افزار حسیب نت

 • درابتدا دکمه قرمزرنگ ضربدر را فشارداده تااطلاعات دستگاه نظیر نسخه نرم افزار، سریال دستگاه، شماره پایانه و شماره پذیرنده راببینید.
 • فشردن دکمه منو و کلید 3 برای نمایش گزینه ای با نام “مدیر” را در مرحله دوم انجام دهید.
 • رمز مدیر را وارد کرده و دکمه تایید را انتخاب کنید.
 • پس از آن می بایست گزینه ای با نام “تنظیمات اتصال” را مشاهده کنید.
 • در قسمت “تنظیمات اتصال”، گزینه دوم، شبکه لن (LAN) را انتخاب و کلید تایید را فشار دهید.
 • پس از آن دی اچ سی پی (DHCP) را انتخاب و دکمه تایید را بفشارید. و در ادامه شماره 2 (غیرفعال شود) را انتخاب و تایید کنید.
 • پس از غیرفعال شدن گزینه “آی پی محلی” را انتخاب کنید. و با توجه به آی پی مودم خود، شماره آن را تایپ نموده و کلید تایید را فشار دهید.
 • در قدم بعد “درگاه اتصال” را انتخاب و در منوی الگوی زیر شبکه باید “Subnet Mask” مودم را وارد کنید.
 • سپس با ورود به منوی مدیر، “ارتباط با پی سی” را انتخاب کنید. گزینه اول آن “اتصال با شبکه” است که می بایست آن را انتخاب کنید. سپس در مرحله بعد در نرم افزار حسیب نت، از منوی تعاریف، قسمت “تنظیمات” را انتخاب کنید. در سربرگ مدیر نیز در سمت چپ فرم روی کلید پی سی پوز (pcpos) کلیک کنید.
 • در فرم مشخصات اطلاعات آن را به درستی وارد کرده و روی دکمه تایید کلیک کنید.
 • در فرم لیست کاربر نیز دقیقا مراحل را طی کرده و فرم را کامل کنید.
جمع بندی

همان طور که متوجه شدید سیستم پوز دارای قابلیت های بسیار مفیدی مانند مدیریت و فروش راحت را برای صاحبان کسب و کار به ارمغان می آورد. این سیستم فروشگاهی پوز دارای نرم افزارها و سخت افزارهایی است که در صورت ادغام شدن کارایی بسیاری دارد. از مهم ترین اجزای آن دستگاه کارتخوان است که سعی کردیم شما را با قابلیت های دستگاه کارتخوان، امکانات و تنظیمات آن ها در سیستم پوز فروشگاهی آشنا کنیم.

مشاهده همه دستگاه کارتخوان سیار

منبع : https://www.softwareadvice.com/resources/what-is-a-point-of-sale-system/

4.9/5 - (18 امتیاز)