تنظیمات دستگاه کارتخوان

تنظیمات دستگاه کارتخوان

دستگاه های کارتخوان را می توان به راحتی راه اندازی و از آن ها استفاده کرد. دراینجا اطلاعاتی درمورد دستگاه کارتخوان وچگونگی انجام تنظیمات دستگاه کارتخوان ونکاتی برای کمک به شما درابتدای کار آورده شده است. دستگاه های کارتخوان می توانند به راحتی با سرویس های مختلف دیگر ادغام شوند. در نظر داشته باشید که ویژگی های این دستگاه ها از نظر صنعت های مختلف مانند رستوران ها یا خرده فروشی ها متفاوت است.

فهرست مطالب
 • دستگاه کارتخوان چیست و چه کاری انجام می دهد؟
 • گام هایی که می بایست برای راه اندازی سیستم پایانه های فروش هوشمند انجام دهید
 • چطور از دستگاه کارتخوان استفاده کنیم؟
 • تنظیمات دستگاه کارتخوان با کلیدهای اصلی
 • تنظیمات دستگاه کارتخوان و راه اندازی آن
 • جمع بندی

آموزش ویدئویی نحوه راه اندازی مجدد دستگاه کارتخوان و رفع خطای اصلاحیه کارتخوان

دستگاه کارتخوان چیست و چه کاری انجام می دهد؟

برای بسیاری از خرده فروشان و مشاغل کوچک، دستگاه کارتخوان در عملیات کسب و کار نادیده گرفته شده است. انصافاً بسیاری از زمینه های مهم وجود دارد که مشاغل برای موفقیت باید روی آن ها تمرکز کنند. دستگاه های کارتخوان و سیستم پایانه های فروش، یکی از این موارد مهم هستند. دستگاه کارتخوان همان پایانه فروشی است که این امکان را فراهم می سازد. تا افراد با استفاده از کارت بانکی خود کالایی را خریداری کرده و وجه آن را به فروشنده پرداخت نمایند. دیگر لازم نیست پول نقد حمل کرد و ریسک هایی که به دنبال آن وجود دارد را متحمل شد. ازطرف دیگریک سیستم پوز (POS) عالی مدیریت موجودی، گزارش فروش و تجزیه و تحلیل، مدیریت کارمندان، برنامه های وفاداری، تبلیغات و موارد دیگر را به صاحبان کسب و کار ارائه میدهد.

بنابراین بیایید نگاهی بیاندازیم به آنچه که باید برای یافتن پایانه فروش مناسب و نحوه راه اندازی آن بدانیم. به یاد داشته باشید که این راه حل تنها در صورتی کار می کند که به درستی انجام شود.

گام هایی که می بایست برای راه اندازی و تنظیمات دستگاه کارتخوان انجام دهید

 • با در نظر گرفتن فضای کسب و کار خود نرم افزار مناسبی جهت کار با کارتخوان پیدا کنید.
 • وارد نرم افزار شوید.
 • پایگاه داده محصولات خود را ایجاد کنید.
 • کارمندان و کاربران جدید اضافه کنید.
 • سیستم های پرداخت خود را تنظیم کنید.

چطور از دستگاه کارتخوان استفاده کنیم؟

با دستگاه کارتخوان می توانید عملیات خرید را برای مشتریان خود آسان کنید. فقط کافیست از شما خرید کنند و توسط کارت اعتباری خود و بدون داشتن هیچ پول نقدی مبلغ مورد نظر را از طریق کارت بانکی و یک دستگاه پوز به حساب شما واریز کنند. این دستگاه ها همچنین برای صاحبان کسب و کار نیز مزایای زیادی خواهد داشت. یک پایانه فروش مدرن شامل سخت افزارها و نرم افزارهایی مانند رایانه، تبلت و یا گوشی موبایل هوشمند، نرم افزار، دستگاه کارتخوان، صندوق پول، چاپگر رسید و بارکدخوان(بارکد اسکنر) می باشد.

تنظیمات دستگاه کارتخوان با کلیدهای اصلی

گرچه دستگاه های کارتخوان متفاوت، دارای تنظیمات و پیکربندی مختلفی هستند اما اساس کار آن ها یکی بوده و شما با این راهنما می توانید تنظیمات را برای دستگاه کارتخوان خود انجام داده و آن را راه اندازی کنید. هر دستگاه کارتخوانی دارای کلیدهای اصلی به نام F و منو (MENU) جهت پیکربندی می باشد. همان طور که می دانید دستگاه های کارتخوان به اینترنت نیاز دارند. دستگاه های کارتخوان ثابت با اتصال به خط تلفن یا wifi و دستگاه های سیار می توانند با استفاده از سیم کارت به اینترنت متصل شوند. در ادامه با مثالی شما را با کلیدهای F معمول در دستگاه ها با سیستم عامل ویندوز بیشتر آشنا می کنیم.

نقش کلیدهای F در یک دستگاه کارتخوان با سیستم عامل ویندوز

اکثر دستگاه های کارتخوان دارای کلیدهای F1 و F2 هستند. در زیر می توانید تصاویر مربوط به نمودار درختی این کلیدها را مشاهده نمایید. همان طور که می بینید F1 دارای سه گزینه فروش شارژ، چاپ مجدد و گزارشات است.

 • قسمت مربوط به شارژ دارای منویی4 گزینه ای در رابطه با خرید از اپراتورها و سپس مبلغ مورد نظر و فشردن تایید و در نهایت چاپ رسید است.
 • قسمت چاپ مجدد همان طور که از نامش پیداست اجازه چاپ مجدد رسیدی را به شما می دهد.
 • قسمت گزارشات دارای 5 زیرمنو است:
  تراکنش موردنظر> شماره پیگیری > چاپ رسید
  اطلاعات تراکنش ها > گزارشات، لیست حساب ها، اطلاعات تراکنش ها و سرجمع > تاریخ شروع – پایان > چاپ رسید
  سرجمع > چاپ رسید
  استعلام خرید > شماره پیگیری > چاپ رسید
  شیفت > انتخاب شیفت > اطلاعات تراکنش ها > گزارشات / شیفت > انتخاب شیفت > سرجمع > و نهایتا چاپ رسید.

با فشردن کلید F2، پیغام “لطفا رمز را وارد کنید” نمایان می شود. که دارای چهار گزینه درخواست سرویس، تغییر رمز، تنظیم چاپ رسید و تنظیمات حساب ها است.

 • درخواست سرویس دارای گزینه های درخواست کاغذ، پیگیری مغایرت و خرابی پایانه می باشد و پس از انتخاب هر یک > چاپ رسید
 • تغییر رمز > رمز جدید / تاییدیه رمز
 • تنظیم چاپ رسید دارای گزینه های با تایید پذیرنده، چاپ رسید خودکار وبدون چاپ رسید
 • تنظیمات حساب ها > لیست حساب ها دارای گزینه های تنظیم به عنوان حساب پیش فرض، تنظیم تعداد تراکنش واریزی، تنظیم مبلغ تراکنش واریزی می باشد.

تنظیمات دستگاه کارتخوان و راه اندازی آن

در راه اندازی دستگاه های کارتخوان باید به محل قرارگیری آن ها (در مورد دستگاه کارتخوان ثابت)، خارج کردن دستگاه از پک آن، بررسی دکمه ها و پورت های آن، قرارگیری کاغذ رول در دستگاه، و نصب سیم کارت (در مورد دستگاه کارتخوان سیار سیم کارتی) توجه نمود.

محل قرارگیری دستگاه کارتخوان ثابت

دستگاه های کارتخوان ثابت می بایست در محلی صاف قرار داده شوند به طوری که دارای هیچ گونه لغزش نبوده و خطر افتادن از روی سطح را نداشته باشند. همچنین باید به دور از نور مستقیم خورشید باشند. این دستگاه ها را در معرض مکان‌ هایی که خطر برق دارد، قرار ندهید.

خارج کردن دستگاه از پک بسته بندی

اگر داخل جعبه و بسته بندی دستگاه کارتخوان را باز کنید باید یک دستگاه ترمینال، آداپتور، سیم خط تلفن و سیم برق، باتری و کاغذ رولی جهت چاپ و غیره (با توجه به نوع و مدل دستگاه های کارتخوان) را در آن مشاهده کنید. تمام این لوازم می بایست دارای کاور پلاستیکی باشند. آن ها را به دقت بیرون آورده تا صدمه نبینند.

دکمه های دستگاه کارتخوان

برای تنظیمات دستگاه کارتخوان و در نهایت کار با آن به دکمه های سالم، واضح و با رنگ بندی های مختلف که اکثر دستگاه ها دارا هستند نیاز است. این دکمه ها معمولا در مدل های مختلف دستگاه های کارتخوان از لحاظ تعداد، رنگ بندی و غیره متفاوت هستند.

چک کردن پورت های دستگاه

برای اینکه دستگاه را به برق و خط تلفن متصل نماییم می بایست از پورت های آن استفاده کنیم. ابتدا برق را به دستگاه وصل کنید تا از کار کردن صحیح آن مطمئن شوید. سپس پورت USB را به مودم وصل کنید. برای استفاده از خط تلفن، پورت USB را به خط تلفن وصل کنید.

کاغذ رول را در دستگاه قرار دهید

این کاغذ رول کار مهمی را انجام می دهد. قرار است کپی از رسید پرداخت مشتری را برای شما و مشتری به صورت چاپ شده ارائه دهد. برای قرار دادن آن در دستگاه، در قسمت پشت دستگاه (پشت صفحه نمایش و بالای دستگاه) با فشار دکمه ای و بیرون کشیدن آن، قفل محفظه را باز کرده و کاغذ رول را درون آن قرار دهید.

رمز پذیرنده دستگاه کارتخوان ، رمز پشتیبان دستگاه کارتخوان ، رمز مدیر دستگاه کارتخوان و رمز فروشگاه دستگاه کارتخوان

در حال حاضر تقریبا 12 شرکت psp در در حوزه پولی و مالی کشور درحال فعالیت می باشند که واسطه بین بانک‌ها و مشتریان تجاری هستند و عملا خدمات بانکی را برای عموم مردم پیاده سازی می‌کنند. شرکت های psp مانند :

 1. شرکت آسان پرداخت پرشین
 2. شرکت الکترونیک کارت دماوند
 3. شرکت به پرداخت ملت
 4. شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد
 5. شرکت پرداخت الکترونیک سامان
 6. شرکت پرداخت نوین آرین
 7. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان
 8. شرکت پرداخت الکترونیک سداد
 9. شرکت سایان کارت
 10. شرکت فن آوا کارت
 11. شرکت کارت اعتباری ایران کیش
 12. شرکت پرداخت الکترونیک سپهر

هر کدام از این شرکت های نرم افزار مخصوص به خود را برای دستگاه های کارتخوان طراحی میکنند بنابر این رمز پذیرنده دستگاه کارتخوان ، رمز پشتیبان دستگاه کارتخوان ، رمز مدیر دستگاه کارتخوان و رمز فروشگاه دستگاه کارتخوان مربوط به هر کدام متفاوت است. برای اطلاع از این 4 رمز می توانید با شماره پشتیبانی هر کدام تماس بگیرید و رمز های مربوط به دستگاه خود را دریافت نمایید. شماره پشتیبانی شرکت های psp در رسید چاپ شده از دستگاه کارتخوان شما موجود می باشد.

قرار دادن سیم کارت در دستگاه کارتخوان سیار سیم کارتی

اگر دستگاهی که خریداری کرده اید از نوع سیار سیم کارتی است می بایست سیم کارت را به درستی در درون دستگاه قرار دهید. برای این کار می بایست دستگاه خاموش باشد. در پشت دستگاه محفظه ای وجود دارد. درب آن را برداشته و باتری را جدا کرده که در نهایت محل قرارگیری سیم کارت را خواهید دید. تاکید می کنیم که جایگاه قرارگیری سیم کارت ممکن است در انواع مختلف دستگاه کارتخوان سیم کارتی متفاوت باشد. پس از اینکه سیم کارت را وارد کردید درب محفظه را گذاشته و دستگاه کارتخوان را روشن نمایید. از این نوع دستگاه کارتخوان می توانید در اکثر کسب و کارها مانند هتل، رستوران و یا فروشگاه استفاده کنید.

جمع بندی

تنظیمات دستگاه کارتخوان با توجه به انواع مختلف آن ها با یکدیگر متفاوت است. مثلا در برخی دستگاه ها با فشردن دکمه منو وارد تنظیمات می شویم و در برخی دستگاه ها با فشردن دکمه F این کار صورت می گیرد. اما آن چه مهم است توانایی درک گزینه هایی مانند سرویس، تغییر رمز، تنظیم چاپ رسید و تنظیمات حساب ها، گزارشات و غیره است که کاربر با توجه به نیاز خود هر یک را زده و وارد تنظیمات داخلی آن دستگاه می شود. برای تنظیمات نرم افزاری دستگاه نیز پس از اتصال دستگاه به کامپیوتر و اینترنت، ورود به منو و ثبت رمز، فعال کردن تنظیمات شبکه و آی پی می توان با توجه به اطلاعات دریافتی از دستگاه، تنظیمات را در نرم افزار انجام داد.

مشاهده همه دستگاه کارتخوان سیار

3.7/5 - (237 امتیاز)