پرداخت غیر تماسی در آینده چطور خواهد بود؟

پرداخت غیر تماسی

پرداخت غیر تماسی روشی است تا با استفاده از اطلاعات و داده های دستگاه ها و برنامه های هوشمند خریدی امن و بدون نیاز به پول نقد و کارت بانکی انجام دهیم. در این روش موانع و خطاها کاهش یافته و ایمنی افزایش می یابد. پرداخت های غیرتماسی می توانند به صورت آنلاین و یا آفلاین باشد.

پرداخت های غیرتماسی باعث تحول عظیمی در صنعت پرداخت شد. پول نقد دیگر همانند قبل ارزشمند نیست. زیرا کارایی آن نسبت به گذشته کمتر شده است. همچنین پیدایش ویروس کرونا سرعت این تغییرات را بسیار افزایش داد. محدودیت ها و دستورالعمل هایی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شده همراه با نگرانی هایی که در مورد موارد ایمنی و بهداشتی مربوط به پول نقد و انتقال این ویروس وجود دارد مصرف کنندگان را مجبور به تغییر رفتار روزمره کرده است. این تغییر رفتار منجر به افزایش دیجیتالی شدن حتی در صنعت پرداخت شده است.

این همه گیری اقدامات مربوط به کسب و کار و تجارت را در دنیای فیزیکی در هم شکسته است. با توجه به اینکه از قبل هم زمینه ای برای پرداخت های غیرتماسی وجود داشته؛ اکنون سرعت آن بیشتر و بیشتر شده است. با ادامه روند شیوع کووید19، پرداخت های غیرتماسی و دیجیتالی نیز ادامه خواهد یافت. با توجه به اینکه مصرف کنندگان اکنون از این روند پرداخت استقبال و استفاده می کنند. می توان انتظار داشت که در طول امسال شاهد نوآوری و شتاب مداوم در صنعت پرداخت ها باشیم.

برای اطلاع از آینده پرداخت ها و اینکه پرداخت های غیرتماسی به کجا ختم خواهند شد با ما همراه باشید.

  • پرداخت های غیرتماسی وارد جریان اصلی در پرداخت می شوند.
  • آیا بازار نیز بر اساس پرداخت های غیر تماسی تغییر خواهد کرد؟
  • مشکلاتی که هم اکنون در ارائه پرداخت های غیر تماسی ممکن است وجود داشته باشد.

پرداخت های غیر تماسی وارد جریان اصلی در پرداخت می شوند

پرداخت غیر تماسی

پرداخت های غیرتماسی بیش از یک دهه است که وجود دارند. البته که این فناوری قبلا در کشورهایی مانند انگلستان و استرالیا رایج بوده است. اما سرعت آن در سطح جهانی در سال 2020 بی نظیر است. در آلمان جایی که پول نقد همیشه سلطنت می کرده برای اولین بار در سال 2020 آمار پرداخت از طریق کارت بیشتر از پرداخت از طریق پول نقد بوده است. شرکت تحقیقات بازار جهانی Euromonitor International  ادعا می کند: “استفاده از پول نقد 30درصد ​​کاهش یافته  است. پرداخت های غیرتماسی برای مصرف کنندگان محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.”

به هر حال انتظار می رود که پرداخت های غیرتماسی، معاملات در سراسر جهان را متحول کند. این روش موانع و خطاهای خرید را کاهش می دهد. همچنین منافع قابل توجهی را برای افراد جامعه خواهد داشت. پرداخت غیرتماسی نه تنها در بعد فردی و خریدهای روزمره بلکه در صنایع مختلف نیز تاثیرات بسزایی می گذارد.

به طور مثال از زمانی که می توان پرداخت و تمدید بیمه را به صورت آنلاین و پرداخت غیرتماسی انجام داد، دیگر هیچ نگرانی بابت بیمه در روزهای تعطیل وجود نخواهد داشت.

امروزه باپیشرفت تکنولوژی و بالارفتن سطح آگاهی مردم همه درتلاش هستند تامشاغل خودرا به سمت وسوی روشهای ایمن سوق دهند. یکی از این روش ها همان پرداخت بدون تماس است که دیگر نیازی به پول نقد و کارت بانکی نباشد. برای این نوع پرداخت ها استفاده از برنامه های هوشمند تلفن همراه روی کار آمد. این روند به سرعت رشد کرد. به طوری که حجم استفاده از روش‌ های آنلاین در سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به مقدار ۵۰ درصد رشد کرد.

با توجه به این مسیر همه مشاغل حتی شیرینی پزی ها نیز به سمت فروش آنلاین رفته اند. شیرینی ها و کیک های خود را به صورت آنلاین می فروشند. صاحبان ایده و کسب و کار برای سازگاری با این فضای جدید، کارآفرینی با پرداخت غیرتماسی را یکی از محورهای کاری خود قرار می دهند.

آیا بازار نیز بر اساس پرداخت غیر تماسی تغییر خواهد کرد؟

غیر از پرداخت های غیرتماسی که به عدم استفاده از پول نقد و کارت بانکی در پرداخت ها اطلاق می شود. موضوعات دیگری نیز قابل طرح هستند. در این جا قصد داریم به پیش بینی نحوه معاملات در آینده بپردازیم. هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی که شرکت ها را قادر می سازند محصولات دیجیتالی بیشتری به بازار عرضه کنند. همچنین وظایف را در جهت پرداخت و ارتباط های بین سازمانی پشتیبانی کنند که دیگر نیازی به کارهای دستی نباشد. مورد دوم ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین آن هاست. ارزهای دیجیتال امروزه مانند دارایی های ارزشمندی مثل طلا هستند که غوغایی در جهان افکنده اند. این رمزارزها ماهیت فیزیکی نداشته و دارایی های دیجیتالی هستند.

آینده پرداخت غیر تماسی

مشکلاتی که هم اکنون در ارائه پرداخت های غیرتماسی ممکن است وجود داشته باشد

  • برای پرداخت های غیرتماسی به دستگاه های کارتخوان و ترمینال هایی نیاز است که با NFC فعال شده اند.
  • این روش می تواند پرهزینه باشد.
  • روند احراز هویت پیچیده و زمان بری دارد.
جمع بندی

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی نحوه پرداخت و پذیرش ما برای همیشه تغییر می کند. همه گیری ویروس کرونا نیز رشد صنعت پرداخت را سرعت بخشیده است. حتما تولید و توسعه فناوری های جدید ابتکاری در سال آینده ادامه دار خواهد بود. با ورود به سال 2021  آینده پرداخت ها شخصی تر و متناسب تر شد. مشاغل با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنند تا دریابند که آن ها چه چیزی می خواهند. زیرا برای ایجاد یک تجربه ارزشمندتر به آن ها نیاز دارند. درست است که جابجایی پول نقد همچنان در جوامع ادامه دارد. اما پرداخت های غیرتماسی و دیجیتالی به یک قاعده تبدیل شده است. این تکنولوژی راه را برای یک جامعه بدون پول نقد هموار می کند.

منبع : https://www.finextra.com/the-long-read/129/the-future-of-payments

5/5 - (4 امتیاز)