امکانات دستگاه کارتخوان موبایلی

امکانات دستگاه کارتخوان موبایلی mPOS (نقطه فروش موبایل) یک تلفن هوشمند، تبلت یا دستگاه بی سیم اختصاصی است. که عملکرد صندوق پول یا پایانه فروش الکترونیکی را به صورت بی سیم انجام می دهد. موبایل پوز برای هر کسب و کاری مفید است. از فروشندگان بازار گرفته تا کامیون های پخش مواد غذایی. که از موقعیت های مختلف جغرافیایی با مشتری ارتباط برقرار می کنند. با مطالعه این مقاله با دستگاه کارتخوان موبایلی بیشتر آشنا خواهید شد.

 • برای پیاده سازی دستگاه کارتخوان موبایلی چه مواردی لازم است؟
 • موبایل پوز چگونه کار می کند؟
 • مزایای دستگاه کارتخوان موبایلی
 • معایب دستگاه کارتخوان موبایلی
 • تکامل و تأثیر موبایل پوزها در فروشگاه
 • فروشندگان برتر موبایل پوز

برای پیاده سازی دستگاه کارتخوان موبایلی چه مواردی لازم است؟

برای پیاده سازی دستگاه کارتخوان موبایلی، هر کسب و کاری به اتصال اینترنت وبرنامه ای مناسب هردستگاهی که قصددارد برای معاملات ازآن استفاده کند، نیاز دارد. سپس کاربر می تواند یک برنامه POS بارگیری و نصب کرده و خواننده را به دستگاه تلفن همراه خود متصل کند. همچنین با سخت افزارهایی مانند اسکنر بارکد و یک کشوی پول نقد نیز کاملا سازگاری داشته وکار را آسانتر میکند. در دستگاه کارتخوان موبایلی از دسکتاپ یا تبلت، کشوی پول نقد، چاپگر رسید، دستگاه کارت اعتباری و اسکنر استفاده میشود. که نسبت به کارتخوان های سنتی پیشرفته تر هستند. بنابراین موبایل پوز اجازه میدهدتا سیستم های معاملاتی درهرجایی که هرکسب وکار به آن نیاز داشته باشد، مستقر شده. و از استانداردهای امنیتی بالایی برخوردار هستند.

موبایل پوز چگونه کار می کند؟

هر تلفن هوشمند یا تبلت را می توان با یک اپلیکیشن تلفن همراه به موبایل پوز تبدیل کرد. برخی از فروشندگان این اپلیکیشن هاایستگاههای اتصال دستی ارائه میدهند که تلفن همراه راقادر به خواندن بارکد وچاپ رسید میکنند. یک موبایل پوز می تواند به عنوان یک دستگاه مستقل که به سادگی به صاحب حساب بانکی کسب و کار متصل می شود عمل کند. و یا می تواند به عنوان بخشی از یک سیستم POS بزرگ تر و قدیمی تر اتصال شود. برای محافظت از داده های دارندگان کارت، داده های مشتری رمزگذاری شده و در فضای ابری (نه در دستگاه) ذخیره می شوند.

مزایای دستگاه کارتخوان موبایلی

پیاده سازی موبایل پوز در سیستم پرداخت مدرن امروزی، سازمان ها را قادر می سازد. تا معاملات مالی را به شیوه ای متنوع تر و بدون نیاز به وابستگی به یک مکان واحد انجام دهند. این به سرعت بخشیدن به زمان خدمات، زمان انتظار کمک کرده. و با ارائه چندین گزینه پرداخت، تجربه مشتری (CX) را بهبود می بخشد. کارایی این دستگاه ها به دلیل قابل حمل بودن و قابلیت استفاده در مقایسه با دستگاه های کارتخوان سنتی، بسیار بیشتر است. و برای مشاغلی که ارائه خدمات را تنها در یک مکان ثابت انجام نمی دهند مانند کامیون های پخش مواد غذایی، خدمات تعمیرات منازل، اماکن ورزشی و فروشندگان بازار ایده آل هستند.

دستگاه کارتخوان موبایلی

با افزایش محبوبیت پرداخت های بدون تماس و کیف پول های موبایلی مانند Google Pay و Apple Pay. سیستم های موبایل پوز برای جلب مشتریانی که میخواهند پرداخت هزینه رااز طریق تلفن همراه انجام دهند نیز بسیار کارآمداست.

موبایل پوز همچنین می تواند مقرون به صرفه باشد. به صاحبان مشاغل کوچک این امکان رامیدهد بدون نیاز بسرمایه گذاری دریک ثبت الکترونیکی یاپرداخت هزینه پشتیبانی، معاملات راانجام دهند. بنابراین می توان گفت این فناوری نسبت به دستگاه کارتخوان سنتی به طور قابل توجهی ارزان تر است.

حتی در مراکز دارای سیستم پوز سنتی می توان در زمان شلوغی یا ترافیک سنگین از موبایل پوز استفاده کرد. تا از تهیه نسخه پشتیبان در ثبت فروش جلوگیری کرده و خدمات مشتری را ساده تر و سریع تر انجام داد. همچنین می تواند فروش را از طریق اجازه دادن به مشاغل برای فروش به مشتریان در هر نقطه جغرافیایی افزایش داد.

استفاده از دستگاه کارتخوان موبایلی مسئولیت مشاغل را محدود می کند. زیرا معاملات رمزگذاری شده اند و اطلاعات کارت اعتباری افراد در خود دستگاه  ذخیره نمی شوند. این امر نه تنها خطر نقض امنیت را کاهش می دهد. بلکه ذخیره داده ها و رعایت حریم خصوصی و مقررات امنیتی را نیز ساده تر می کند. این فناوری همچنین به مشاغل کوچک امکان می دهد. تا از فناوری های امنیتی و نظارت از طریق فروشندگان نرم افزار خود که زمانی فقط در اختیار شرکت های بزرگ بود، استفاده کنند.

با پیشرفت تکنولوژی امروزه شاهد دستگاه های هوشمند تلفن همراه در دست افراد مختلف جامعه هستیم. بنابراین حتما بسیاری از پذیرندگان دارای دستگاه های تلفن همراه مناسب و هوشمند هستند که از این طریق بانک می تواند از هزینه های اضافی مربوط به خرید، استقرار و حفظ یک دستگاه کارتخوان اجتناب کند.

قابلیت حمل بهتر و راحت تر در استفاده از این سیستم از عوامل مهم برای پذیرنده یک کارتخوان سیار است که هیچ محل ثابت کسب و کاری ندارد.

سیستم عامل به کار گرفته شده در این نوع کارتخوان ها امکان توسعه نرم افزار و انعطاف پذیری بیشتر با محیط های موجود را فراهم می سازد.

دستگاه های کارتخوان موبایلی دارای رابط کاربری بهتر برای پذیرنده و مشتری هستند.

این نوع کارتخوان ها نه تنها از نظر زیست محیطی با ارائه رسید ایمیلی و یا پیامکی مصرف کاغذ را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند، بلکه همزمان امکان دسترسی پذیرندگان به مشتریان خود و تکمیل اطلاعات مدیریت ارتباط با مشتریان را آسان تر می نماید.

جالب اینکه شما می توانید از طریق این سامانه، حساب کاربری خود را آنالیز کرده و به طور کامل مدیریت کنید. ضمن مشاهده عملکرد خود، به چندین اپلیکیشن متعلق به سامانه وصل شده و از امکانات آن ها بهره بگیرید.

معایب دستگاه کارتخوان موبایلی

 • دستگاه های تلفن همراه و موبایل پوزها هنوز می توانند اهدافی برای سرقت و هک باشند.
 • یکی دیگر از نقاط ضعف سیستم های mPOS ، دوام باتری آن ها است. وقتی به منبع تغذیه ای متصل نباشند معمولاً یک روز کاری کامل دوام نمی آورند.
 • فرد دریافت کننده وجه می بایست دارای کارت بانکی باشد.
 • برای اطمینان از انتقال وجه می بایست حداقل حساب خود را به سیستم دریافت پیامک واریز وجه متصل کرد. و موبایل خود را نیز همواره به همراه داشته داشت.
 • همه افراد به گوشی های هوشمند و یا تبلت ها دسترسی ندارند.
 • مشکلاتی در رابطه با نرم افزار موبایل و عدم پذیرش موقتی آن ها وجود دارد.
 • وجود آنتی ویروس بروزرسانی شده بر روی گوشی و یا تبلت برای جلوگیری از سرقت اطلاعات حساب ضروری است.
 • توانایی کپی نمودن اطلاعات محرمانه کارت اعتباری، توسط فرد گیرنده به وسیله دستگاه های کاملا مشابه به نام Duplicator که می تواند نرخ سرقت اطلاعات را افزایش دهد.
 • عدم وجود دوربین امنیتی مانند اطراف دستگاه های ATM برای رصد و پیگیری متخلفان.

تکامل و تأثیر موبایل پوزها در فروشگاه

طی چند سال گذشته بازار این نوع پایانه های فروش با رشد بسیار خوبی همراه بوده است. کسب وکارهای بزرگتر نیز این فن آوری رابرای کمک به بروزرسانی تجربه مشتری خود وبهبود رضایت درمقابل کاهش ترافیک بکارگرفتند.

فروشندگان برتر موبایل پوز

پیشنهادات mPOS بی شماری برای مشاغل موجود است. فروشندگان محبوب موبایل پوز شامل Square ، Lightspeed ، Shopify ، PayPal Here ، ShopKeep ، Intuit  و SalesVu هستند.

Square  یکی از بهترین و برجسته ترین پیشنهادات mPOS برای مشاغل کوچک در نظر گرفته شده است. این  یک پیشنهاد همه در یک است یعنی ترکیبی از یک سرویس پردازش کارت اعتباری و مجموعه کاملی از ابزارهای مدیریت تجارت در یک برنامه جا داده شده است.

ویژگی های موبایل پوز

 • دارای ابعاد کوچک و در نتیجه حمل و نقل بسیار آسان است.
 • صفحه نمایش نسبتاً بزرگ و خوانایی دارد.
 • دارای صفحه کلید و PDE قابل ارائه جهت تسهیل در انجام خدمات پرداخت الکترونیکی است.
 • دارای امنیت زیاد در تراکنش های بانکی است.
 • دارای قابلیت پذیرش کارت‌ های بانکی از طریق دستگاه های تلفن همراه دارای سیستم عامل اندروید و یا IOS است.
 • دارای تکنولوژی NFC  و بلوتوث و اتصال USB می باشد.
دستگاه کارتخوان موبایلی

ما در این قسمت لیستی از سوالاتی را ایجاد کردیم که صاحب کسب و کار باید در هنگام تصمیم گیری برای انتخاب دستگاه کارتخوان موبایلی از خود بپرسد.

 • چقدر توان پرداخت هزینه نرم افزار و سخت افزار را دارم؟
 • آیا برنامه ای که پردازنده داخلی دارد را ترجیح می دهم یا برنامه خودم را انتخاب کنم؟
 • موبایل پوز باید چه ویژگی هایی با توجه به کسب و کار من داشته باشد؟
 • آیا این نرم افزار با راه حل های نرم افزاری دیگری که من در حال حاضر استفاده می کنم ترکیب می شود؟
 • آیا مدل کسب و کار من با پردازنده پرداخت دلخواه من سازگار است؟
 • و غیره.

جمع بندی

موبایل پوزها نوعی دستگاه کارتخوان پیشرفته هستند که عملکرد صندوق پول یا پایانه فروش الکترونیکی را به صورت بی سیم انجام می دهند. همچنین قابلیت اتصال به گوشی های موبایل با سیستم عامل اندروید و یا ios را دارند. برای دریافت دستگاه کارتخوان موبایلی کافیست یک حساب بانکی داشته باشید تا نسبت به خرید آن جهت پرداخت الکترونیک در کسب و کار اقدام کنید.

مشاهده همه دستگاه کارتخوان سیار

منبع :  https://searchcio.techtarget.com/definition/mPOS-mobile-point-of-sale

2.9/5 - (20 امتیاز)