رفع خطای no application دستگاه کارتخوان

رفع خطای no application : همانطور که از معنی این عبارت مشخص است این خطا زمانی نمایش داده می شود که دستگاه کارتخوان دارای اپلیکیشن یا همان نرم افزار نباشد.

در این مقاله سعی داریم به وضوح و با زبان ساده به شما توضیح بدهیم که دلیل این خطا چیست و چه زمانی رخ میدهد و از همه مهم تر برای رفع آن چه کاری باید انجام بدهید.

رفع خطای no application

امنیت دستگاه کارتخوان

برای این که مفهوم این خطا را به درستی درک کنیم ابتدا باید در مورد نکات امنیتی دستگاه کارتخوان خود اطلاعاتی داشته باشم. به دلیل حساس بودن مسئله انتقال وجه و این که امکان سو استفاده از وسایلی مثل دستگاه های کارتخوان از سمت افراد سودجو وجود دارد، قوانین بین المللی برای امنیت این دستگاه ها تعریف شده که تمامی تولید کنندگان دستگاه های کارتخوان موظف هستند این قوانین را رعایت و دستگاه های خود را طبق آن ساخته و به بازار ارائه دهند.

در کشور ما نیز بانک مرکزی پیرو همین قوانین بین المللی دستگاه های کارتخوانی که وارد بازار می شوند را بررسی میکند و سپس در صورت دارا بودن موارد امنیتی فوق، اجازه ساخت اپلیکیش یا همان نرم افزار را برای این دستگاه ها صادر میکند.

خطای no application کارتخوان چیست؟

یکی از این موارد امنیتی همین خطا no application است که در اصطلاح تخصصی وقتی به دستگاه حمله (attack) می شود دستگاه نرم افزار روی خود را پاک می کند تا امکان سواستفاده از دستگاه را از بین ببرد و دیگر شخصی نتواند از آن استفاده کند تا زمانی که دستگاه توسط شرکت ارائه دهنده خدمات بانکی آن را بررسی کند و مجددا نرم افزار آن را نصب و دستگاه را راه اندازی کند.

چه زمانی خطای no application  رخ می دهد؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که برای دستگاه شما اتفاق خاصی رخ نداده است اما با این خطا مواجه شده اید، باید بدانید که دستگاه های کارتخوان از نظر امنیتی بسیار حساس هستند و در موارد زیادی که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد واکنش های امنیتی نشان می دهند و نرم افزار روی دستگاه را پاک می کنند.

برای مثال زمانی که شخصی شئ خارجی را وارد یکی از درگاه های ارتباطی و یا جای شارژ دستگاه می کند، زمانی که دستگاه در معرض گرما و یا سرما شدید قرار می گیرد، وقتی دستگاه روشن باشد شخص سعی در تعویض سیم کارت دستگاه کند و از همه مهمتر و پرتکرار تر زمانی که دستگاه ضربه می بیند و یا از یک ارتفاع هر چند کوتاه به زمین می افتد، دستگاه از نظر امنیتی خود را در خطر می بیند و نرم افزار نصب شده روی خود را پاک می کند

این خطا برای چه دستگاه هایی رخ می دهد؟

خطای no application بیشتر در دستگاه های شرکت پکس  (PAX) و در مدل های S90 ، S910 ، S58 و…. دیده شده، ولی باید بدانید که این یک استاندارد جهانی است و این اتفاق برای تمامی دستگاه های کارتخوان رخ می دهد و چون دستگاه های فوق دستگاه های رایجی در بازار ایران هستند برای ما اینطور به نظر می رسد که این خطا فقط برای این مدل دستگاه ها رخ می دهد، لطفا به این نکته دقت کنید که این استاندارد یک مزیت امنیتی برای دستگاه کارتخوان است نه یک عیب و باعث می شود تا در مواقع خاص امنیت دستگاه و به طبع حساب بانکی شما حفظ شود.

رفع خطای no application کارتخوان s90
خطای no application

راه حل رفع خطای no application  چیست؟

طبق اطلاعاتی که در این مقاله مطالعه کردید بدیهی است که راه حل این مشکل نصب مجدد نرم افزار دستگاه و راه اندازی مجدد آن است، اما نکته مهم قبل از انجام این کار بررسی سخت افزاری دستگاه توسط افراد متخصص است تا علت این اتفاق را متوجه شده و اگر آسیبی به دستگاه وارد شده است آن را برطرف کنند و بعد اقدام به نصب و راه اندازی نرم افزار دستگاه کنند.

وقتی که با این مشکل مواجه می شوید بهتر است ابتدا با شرکت یا شخصی که دستگاه را تهیه کردید تماس بگیرید، زیرا اکثرا شرکت های معتبر دارای پشتیبانی رایگان از دستگاه کارتخوان هستند و دستگاه شما را به سرعت راه اندازی و در اختیار شما عزیزان قرار می دهند، اگر شرکت یا شخصی که دستگاه را تهیه کردید در دسترس شما نبود می توانید با شماره پشتیبانی نوشته شده روی یکی از رسیدهای دستگاه که قبلا چاپ شده است تماس بگیرید و از اپراتور درخواست راهنمایی کنید تا شما را به یکی از نزدیک ترین نمایدگی های مجاز خود معرفی کند.

توجه فرمایید این خطا جز مشکلاتی نیست که خود شما قادر به رفع آن باشید پس بهتر است پیشگیری کنید، یعنی هنگام خرید دقت کنید که از یک شرکت معتبر و همیشه در دسترس خرید را انجام دهید و پس از خرید دقت کنید تا مواردی مثل ضربه، ورود شئ خارجی و دیگر مسائلی که پیش تر برای شما توضیح دادیم برای دستگاه شما رخ ندهد.

امیدواریم همواره مانند گذشته مطالب این مقاله هم برای شما مفید بوده و شما را در حل مشکلات کارتخوان کمک کند.

3.9/5 - (13 امتیاز)