آموزش رجیستر کردن دستگاه کارتخوان و مراحل ثبت تیکت در سامانه همتا

رجیستری دستگاه کارتخوان چیست؟ قطع شدن دستگاه های کارتخوان به دلیل اجرای طرح رجیستری .چگونه بفهمیم دستگاه کارتخوان به دلیل رجیستری قطع شده است؟ آیا راهی برای جلوگیری از قطع دستگاه کارتخوان به دلیل رجیستری وجود دارد؟بعد از قطع شدن دستگاه کارتخوان به دلیل رجیستری چه باید کرد؟ این ها همه سوالاتی است که قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ بدهیم.

رجیستری موبایل واره ها:

طبق اعلام سخنگو ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ارز که اکنون نیز درحال اجرا فاز نهایی رجیستری موبایل واره ها هستیم، شاهد قطع شدن تعداد زیادی از این دستگاه های الکترونیکی هستیم.

موبایل واره چیست؟

موبایل واره به دستگاه های الکترونیکی سیم کارت خور گفته می شود که برای انتقال اطلاعات و داده ها در آنها از سیم کارت استفاده می شود.

برای مثال ساعت های هوشمند سیم کارت خور، دستگاه های PDA، مبدل های تلفن ثابت به سیار، مودم های سیار و ثابت سیم کارت خور، دوربین های مدار بسته سیم کارت خور، دستگاه های کارتخوان و …. جز این موبایل واره ها هستند.

رجیستری دستگاه کارتخوان:

همانطور که می بینید دستگاه کارتخوان نیز به دلیل استفاده از سیم کارت برای سیستم انتقال داده ها در حین انجام تراکنش ها در لیست موبایل واره هایی است که شامل طرح رجیستری خواهند شد قرار می گیرد.

آیا تمامی دستگاه های کارتخوان شامل طرح رجیستری می شوند؟

خیر، دستگاه های کارتخوان تولید ایران مانند دستگاه کارتخوان ترندیت T3 و دستگاه هایی که از طریق مبادی رسمی وارد کشور شده باشند شامل این طرح نخواهند شد.

حال چگونه متوجه شویم که قطعی دستگاه کارتخوان ما به دلیل اجرای طرح رجیستری بوده است؟

اگر دستگاه کارتخوان شما در زمان انجام تراکنش خطا اتصال به شبکه، عدم شناسایی سیم کارت و یا هرگونه خطای مشابه به موارد ذکر شده می دهد، ابتدا از سلامت سیم کارت، داشتن شارژ و یا اتصال درست سیم کارت به شبکه اینترنت مطمئن شوید و حتی اگر موفق نشدید، با یک سیم کارت دیگر (که سالم باشد و اتصال صحیح به اینترنت داشته باشد) دستگاه خود را بررسی کنید، لازم به ذکر است گاهی با تعویض سیم کارت این مشکل بصورت موقتی رفع می شود و پس از گذشت دو الی سه روز همین مشکل برای سیم کارت جدید هم رخ می دهد، در این شرایط متوجه می شوید که دستگاه کارتخوان شما به دلیل اجرای طرح رجیستری دچار مشکل شده است.

برای وصل شدن دستگاه های کارتخوان قطع شده در طرح رجیستری چه باید کرد؟

در حال حاضر تنها راه حل این مشکل مراجعه به سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی یعنی سامانه همتا و ثبت یک تیکت با مشخصات دستگاه کارتخوان شما می باشد تا بعد از بررسی کارشناسان این سامانه (ظرف گذشت دو الی سه روز کاری) مجددا دستگاه شما مثل قبل قابل استفاده شود.

چگونه در سامانه همتا تیکت ثبت کنیم؟

برای ثبت تیکت و حل مشکل رجیستری دستگاه کارتخوان، شما به اطلاعاتی مانند برند، مدل، شماره سریال و IMEI دستگاه کارتخوان خود نیاز دارید که پیش تر در مقالات بصورت کامل نحوه بدست آوردن این موارد برای تمامی دستگاه های کارتخوان را بصورت تصویری برای شما عزیزان تهیه و منتشر کرده ایم:

نحوه بدست آوردن IMEI دستگاه های کارتخوان مختلف

آموزش پیدا کردن IMEI کارتخوان وریفون مدل های 675 670 680 520

آموزش پیدا کردن IMEI کارتخوان نکسگو G2 و G3

آموزش پیدا کردن IMEI کارتخوان های پکس مدل S90 S910 ,S58 ,D210

آموزش پیدا کردن IMEI کارتخوان 7210 و 8210 newpos

برای این کار یا باید نرم افزار سامانه همتا را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید و یا از طریق وب سایت این سامانه به آدرس hamta.ntsw.ir اقدام نمایید.

به دلیل راحتی انجام این کار از طریق وب سایت این سامانه ما این روش را بصورت کامل برای شما عزیزان توضیح می دهیم، اما روش ثبت تیکت در نرم افزار این سامانه هم کاملا مشابه همین روش می باشد.

مراحل ثبت تیکت در سامانه همتا برای رفع مشکل قطعی دستگاه کارتخوان به دلیل رجیستری:

ابتدا وارد سایت سامانه همتا شوید و همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید روی گزینه “استعلام اصالت” کلیک کنید.

سامانه همتا برای رجیستر کردن کارتخوان

در صفحه جدیدی که برای شما در عکس زیر نمایش داده شده باید IMEI دستگاه کارتخوان خود و یک عبارت امنیتی که شامل چهار عدد است را با دقت وارد کنید، سپس روی گزینه “جستجو” کلیک کنید.

برای وصل شدن دستگاه های کارتخوان قطع شده در طرح رجیستری چه باید کرد؟

اگر پس از زدن جستجو مانند عکس زیر این عبارت به شما نمایش داده شد “شناسه دستگاه IMEI جز شناسه های قانونی ثبت شده است.” یعنی دستگاه شما مشکل رجیستری ندارد و مشکل فنی باعث قطع شدن دستگاه شما شده است و باید با پشتیبانی دستگاه خود تماس بگیرید.

آموزش رجیستر کردن کارتخوان

اگر پس از زدن جستجو عبارت فوق را مشهاده نکردید باید مانند عکس زیر یکی از گزینه های “شماره ملی” و یا “شماره تلفن همراه” را انتخاب و بعد از کردن آن و عبارت امنیتی روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

رجیستری کارتخوان یعنی چه

در مرحله بعدی برای شما یک پیامک شامل رمز عبور ارسال می شود، همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید این رمز را در جای مشخص شده وارد کنید و پس از وارد کردن عبارت امنیتی روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

سایت رجیستری دستگاه کارتخوان

اکنون شما وارد صفحه کاربری خود در سامانه همتا شده اید همانطور که در تصویر زیر مشخص است روی گزینه “ثبت و پیگیری مشکلات” کلیک کنید.

آموزش رجیستر کردن کارتخوان در سامانه همتا

طبق تصویر زیر اگر قبلا تیکتی ثبت کرده باشید در این صفحه به همراه نتیجه آن نمایش داده می شود، در غیر این صورت روی گزینه “ایجاد” کلیک کنید.

نحوه رجیستر کردن کارتخوان در سامانه همتا

در این صفحه طبق عکس زیر در کادر مشخص شده از منو نواری عبارت “دستگاه من مشمول طرح رجیستری نیست اما پیامک هشدار دریافت کرده ام.” را انتخاب کرده و سپس روی گزینه “مرحله بعد” کلیک کنید.

مراحل رجیستر کردن کارتخوان در سامانه همتا

اطلاعاتی که پیش تر گفته شده بود (برند، مدل، شماره سریال و IMEI) در این صفحه مورد نیاز شما عزیزان است. لطفا در وارد کردن اعداد و نوشته ها دقت کنید.

رجیستر کردن کارتخوان در سامانه همتا

توضیحات بیشتر: در قسمت تعداد اسلات عدد یک را بنویسید و  در قسمت توضیحات عبارتی مانند “دستگاه کارتخوان من بعد از دریافت پیامک هشدار برای طرح رجیستری قطع شده است و خواستار فعالسازی آن هستم” را بنوسید.

سه تصویر واضح در حالت های مختلف از دستگاه خود در سایت سامانه همتا برای بررسی کارشناسان باید آپلود کنید، دقت کنید که این سه تصویر بسیار مهم می باشد که در ادامه سه نمونه از این تصاویر را به شما عزیزان نشان می دهیم.

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد، شما برای کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با کارشناسان ما در پوزاینجا با شماره های 91090057-021 و 09922589238  تماس بگیرید.

4.2/5 - (4 امتیاز)