اخبار و قوانین مهم در خصوص ارائه اظهارنامه مالیاتی

قوانین اظهارنامه مالیاتی

با توجه به نزدیک شدن به انتهای خرداد ماه که زمان تسلیم اظهارنامه مالیاتی است تصمیم گرفتیم تا در این مقاله شما را با برخی از اصول ابتدایی، نکات مهم، اخبار، اطلاعیه ها و قوانین مربوط به اظهارنامه های مالیاتی آشنا کنیم.

 3 نکته بسیار مهم و ابتدایی در خصوص اقدامات مربوط به تسلیم اظهارنامه مالیاتی:

  • به این نکته توجه کنید شما باید تاریخ واقعی شروع فعالیت خود را در نظر و اعلام کنید. برخی به اشتباه این تاریخ را از یکم فروردین هر سال تا انتهای اسفند در نظر میگیرند.
  • پیش رای پر کردن و ارائه اظهارنامه : شما باید ابتدا اطلاعات خود را در سایت tax.gov.ir  کامل کنید و سپس در سامانه my.tax.gov.ir   ثبت نام کنید.
  • برای ارائه یک تظهارنامه مالیاتی درست و کامل باید کلیه تراکنش های بانکی (دستگاه کارتخوان، کارت به کارت و…) شما تحلیل شود. این تحلیل به معنی ارسال کلیه اطلاعات و دیتاهای شما به سازمان امور مالیاتی نیست. این تحلیل به معنی مستند سازی و ارائه اطلاعات صحیح به سازمان امور مالیاتی است.
 قوانین اظهارنامه مالیاتی

اکنون با هم برخی از اخبار و اطلاعات را بررسی میکنیم تا از اوضاع و احوال این روزها با بحث داغ اظهارنامه مالیاتی بیشتر مطلع شویم:

  • مبلغ مالیات در برگه های تشخیص مالیات صادره عملکرد سال 1399 و نیز مالیات های مقطوع سال 1400 نمایش داده شده در فرم تعیین مالیات مقطوع، برق از سر اصناف پراند.
  • برخی  از اصناف از نحوه محاسبه مالیات صاحبان کسب و کارها  و اصناف انتقاد کردند. و درخواست خود را برای شفاف سازی بیشتر این محاسبات ارائه دادند.
  • بازاریان و صاحبان کسب و کار با اشاره به خسارت های ناشی از ویروس کویید 19 (کرونا) در دو سال گذشته صدور برگه های مالیاتی با رقم های میلیونی و نجومی را مانعی برای رشد کسب و کارها بیان کردند.
  • کاسبان اصناف مختلف نتیجه این مبالغ بالا مالیات را تعطیلی کسب و کارها و رکود بیشتر اقتصادی می دانند.
  • در مصاحبه های انجام شده با چند تن از بازاریان صنف پوشاک یکی از آنها گفته برای فروشگاه پوشاک طی یک سال گذشته 90 میلیون تومان مالیات وضع شده است، وی افزود این در حالی است که مجبور به تعدیل نیرو و جمع کردن یکی از شعبه های فروشگاه بوده است و همچنین بر بسیاری از روزها که به دلیل شرایط بد کرونا فروشگاه تعطیل بوده مالیات تعلق گرفته و باید مالیات روزهای تعطیل کرونایی هم پرداخت کنیم.
  • یکی از صاحبان سوپرمارکت در مصاحبه ای گفت صاحب یک فروشگاه کوچک محلی تنها با یک دستگاه کارتخوان است و مبلغ 67 میلیون تومان مالیات برای وی وضع شده است و با توجه به روشن نبودن نحوه محاسبه آن و عدم پاسخگویی متولیان در این زمینه مجبور به تعطیلی فروشگاه خود شده است.
  • شخصی دیگر از کسبه بازار گفت وعده های شنیده شده در مورد بخشودگی جرایم مالیاتی و حمایت از اصناف در دوران رکود کرونا هیچ کدام عملی نشده و برای ماه های کرونایی تا کنون هیچ بخشودگی اعلام نشده است.

 قوانین اظهارنامه مالیاتی مربوط به بخشودگی جرائم مالیاتی

برای رفع ابهامات و پاسخگویی به سوالات شما در این قسمت از مقاله به یکی از قوانین اظهارنامه مالیاتی مربوط به بخشودگی جرائم مالیاتی می پردازیم:

طبق بند دو بخشنامه شماره 10/1401/200 مورخ 10/2/1401 رئیس کل سازمان امور مالیاتی در خصوص چگونگی بخشودگی جرائم مالیاتی موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده از اول مهر ماه سال 1401 مؤدیانی که اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم ننموده اند، از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه و مؤدیانی که مالیات ابرازی خود را پرداخت نکرده اند، از تاریخ رسید پرداخت مالیات (سال/دوره) و در سایر موارد از ابلاغ برگ تشخیص/مطالبه به ازای هر ماه دو واحد در صد (از 100 در صد) کسر میگردد، تا حداکثر به 30% برسد.

یعنی اگر یک مؤدی برای سال 1396 مالیات مشخصه در ابتدای بهمن 1397 به وی ابلاغ شده باشد درحالیکه در خرداد 1401 جهت پرداخت مالیات اقدام کند حد اکثر بخشودگی جریمه، 30% خواهد بود.

شاید بپرسید چرا؟!

چون از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص تا الان 41 ماه سپری شده است ( طبق این بخش نامه هر ماه دو واحد درصد محاسبه میشود) که یعنی 82% و چون از 30% عبور کرده است پس همان حد اکثر یعنی 30% را مشمول بخشودگی خواهد شد.

پایان

در این مقاله سعی کردیم اخبار و قوانین اظهارنامه مالیاتی را به زبانی ساده تر برای شما بیان کنیم. امیدواریم مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

طبق سوالات شما همراهان پوزاینجا در مقاله بعد به بیان تبصره ماده 100 با تسهیل پرداخت مالیات برای مؤدیان میپردازیم.

5/5 - (1 امتیاز)