گم شدن دستگاه کارتخوان

گم شدن دستگاه کارتخوان

شرکت های PSP زمانی گم شدن دستگاه کارتخوان را محرز میدانند که در طول 60 روز هیچ تراکنشی به واسطه آن صورت نگیرد. پس ازگذشت این 60روز دفاتر فروش و نمایندگی های ارائه دستگاه کارتخوان موظف هستند تا پیگیری های لازم راانجام دهند. گم شدن دستگاه کارتخوان اگر با فرض دزدیده شدن آن ها باشد، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. که در ادامه بحث به آن خواهیم پرداخت.

  • چه نوع دستگاه کارتخوان بیشتر در معرض گم شدن هستند؟
  • سرقت دستگاه کارتخوان و پیامدهای آن
  • دستگاه های کارتخوان اجاره ای
  • نکات مهم و امنیتی جهت جلوگیری از ریسک های استفاده از دستگاه کارتخوان جهت پرداخت

چه نوع دستگاه کارتخوان بیشتر در معرض گم شدن هستند؟

 همانطور که می دانید دستگاه های کارتخوان به دو صورت ثابت و سیار موجود هستند. کارتخوان های ثابت اصولا با اتصال یک خط تلفن منحصر به فرد کار می کنند. اما کارتخوان های سیار با سیم کارت و شبکه اینترنتی کار می کنند. و می توان در هر مکانی از آن ها استفاده کرد و همچنین به راحتی قابل جابجایی هستند. از این رو می توان گفت گم شدن دستگاه کارتخوان سیار نسبت به انواع ثابت آن ها بیشتر اتفاق می افتد.

افرادی که خواستار دریافت دستگاه کارتخوان سیار هستند. می بایست ودیعه ای نزد بانک به عنوان سپرده داشته باشند تا وثیقه ای جهت امانت داری باشد. تا زمانی که دستگاه نزد فرد باشد مقدار پولی که به عنوان ودیعه گرفته شده در حساب وی بلوکه خواهد بود. و زمانی که دستگاه به صورت سالم به بانک تحویل داده شود می توان ودیعه را برداشت نمود. از این رو افراد در قبال نگهداری از دستگاه کارتخوان سیار بسیار مسئولیت پذیر هستند.

عمده دلایل گم شدن دستگاه کارتخوان

اصولا کسب و کارهایی که مکان ثابت ندارند و به صورت سیار از دستگاه کارتخوان استفاده می کنند. به علت کم دقتی، مشغله زیاد و همین طور جابجایی های بسیار ممکن است دستگاه کارتخوان خود را گم کنند.

در این گونه مشاغل شاهد دزدی هایی هستیم که در ادامه به صورت کامل شما را با آن آشنا خواهیم کرد. تا اطلاعاتی در این خصوص به دست آورید و مانع از سودجویی برخی افراد شوید.

عدم بازرسی های دوره ای، فقدان مدیریت درست برای کارتخوان های مفقودی و تغییر صنف و حوزه کاری افراد از دلایل دیگر گم شدن دستگاه کارتخوان است.

گم شدن دستگاه کارتخوان

سرقت دستگاه کارتخوان و پیامدهای آن

تا به حال واژه “سرقت اسکیمری” به گوشتان خورده است؟ به استفاده از تراشه هایی به نام اسکیمر و همچنین دستگاه های کارتخوان سیار که می تواند با ساز و کاری به اطلاعات کارت بانکی افراد دسترسی پیدا کرد. و پس از آن با دانستن رمز کارت به موجودی حساب افراد دست یافت، سرقت اسکیمری می گویند.

با این حساب نباید به همه دستفروشان و افرادی که در کنار خیابان ها بساط می کنند اطمینان کرد. و کارت را همراه با رمز آن به راحتی در اختیار آن ها قرار داد. حداقل کاری که افراد می توانند در برابر آن ها انجام دهند. این است که پس از کشیدن کارت برروی دستگاه کارتخوان حتما خود شخص رمزکار را بدون اینکه شخصی در اطراف او متوجه شود واردکند. زیرا کلاهبرداران حتی اگر با تراشه اسکیمری هم بتوانند اطلاعات کارت بانکی افراد را کپی کنند بدون رمز کارت نمی توانند به موجودی حساب آن ها و نهایتا سرقت از آن دست یابند.

دستگاه های کارتخوان اجاره ای

به نظر شما آیا همه افرادی که از دستگاه کارتخوان استفاده می کنند به صورت قانونی و با روند اداری و تایید شغل از بانک یا دفاتر رسمی فروش دستگاه کارتخوان، آن را دریافت کرده اند؟

آیا فکر می کنید بانک دستگاه کارتخوان را به راحتی به مشاغل کاذب و برخی دستفروشی ها ارائه می دهد؟

کارتخوان اجاره ای پاسخ پرسش هایی از این قبیل است. یعنی صاحب هر کدام از کارتخوان‌ های بالفعل کشور می‌ تواند آن را به شخص دیگری و با هر مدت زمانی اجاره دهد.

برخی از کارتخوان ها نیز به دلیل شرایط کار صاحب خود، بدون استفاده می مانند که به آن ها کارتخوان های بی هویت می گویند. برخی از افراد نیز برای اینکه از پرداخت مالیات فرار کنند از این گونه کارتخوان ها استفاده می کنند.

نکات مهم و امنیتی جهت جلوگیری از ریسک های استفاده از دستگاه کارتخوان جهت پرداخت

همان طور که دستگاه های کارتخوان یک روش نوین و آسان جهت پرداخت هستند که به پرداخت های الکترونیکی نیز معروف اند، دارای خطرات و ریسک های احتمالی هستند که اگر آن ها را نادیده بگیریم ممکن است ضرر و زیان بسیاری را متحمل شویم. از این رو به شما پیشنهاد می کنیم چند مورد از نکات امنیتی زیر را به دقت مطالعه کنید تا هرگز تجربه سرقت اطلاعات و در نهایت موجودی حساب را نداشته باشید.

  • در هنگام خرید و کشیدن کارت با استفاده از دستگاه کارتخوان، اطراف خود را نگاه کرده و سپس رمز عبور را وارد کنید.
  • حتی الامکان خود شما رمز کارت را وارد کنید و از دادن رمز به فروشنده خودداری کنید.
  • فرایند تراکنش را به دقت و به صورت کامل انجام دهید.
  • در زمان انجام تراکنش مضطرب نشوید.
  • پس از هر خرید، رسید آن را نزد خود نگه دارید و در زمان مناسب، ارقام آن ها را با خریدهایی که انجام داده اید چک کرده تا اطمینان یابید هیچ مغایرتی با هم ندارند.
  • رمز کارت خود را به حافظه خود بسپارید و هرگز آن را روی کارت و یا در کیف کارت خود قرار ندهید. متاسفانه برخی افراد کارت را همراه با کیف و رمز آن تقدیم فروشنده می کنند. که این کار بسیار بی احتیاطی است. کلاهبرداران زیادی از سادگی افراد سوء استفاده کرده و موجودی حساب آن ها را برداشت می کنند.
جمع بندی

همان طور که متوجه شدید گم شدن دستگاه های کارتخوان به خصوص کارتخوان های سیار باعث بروز مشکلاتی می شوند. که اگر بتوان با اقداماتی مانع از مفقود شدن آن ها شد مشکلات بسیاری در این زمینه حل می شود. به طور مثال با وضع قوانین و مقررات بیشتر، متقاضیان دستگاه های کارتخوان را به مسئولیت پذیری بیشتری واداشت. پیدا کردن دستگاه های کارتخوان گم شده می بایست اولویت بیشتری نسبت به خریداری دستگاه های جدید دیگر، برای مسئولین داشته باشد.

مشاهده همه دستگاه کارتخوان سیار

4/5 - (11 امتیاز)