اطلاعیه جدید سازمان امور مالیاتی در خصوص نحوه اجرای تبصره ماده 100 جهت تسهیل پرداخت مالیات برای مؤدیان مالیاتی

سازمان امور مالیاتی اطلاعیه جدید خود در خصوص نحوه اجرای تبصره ماده 100 سال 1400 را در 5 بند ارائه کرده است. در این مقاله سعی میکنیم با بیان هر بند توضیح مختصری در خصوص آن بدهیم تا به سوالات شما عزیزان هم پاسخ داده باشم.

اطلاعیه جدید سازمان امور مالیاتی درباره مالیات مشاغل

بند اول تبصره ماده 100 سال 1400 :

با هدف افزایش دامنه شمول تبصره ماده 100، با اخذ موافقت مرجع قانونی ذیربط مقرر شد، سقف فروش کالا و خدمات مشمول این تبصره به 100 برابر معافیت موضوع ماده 48 قانون مالیات های مستقیم یعنی 48 میلیارد ریال افزایش یابد.

توضیح:

  • بدین ترتیب همه اصحاب کسب و کار که در سال 1400 فروش آنها کمتر از این میزان بوده می توانند از تسهیلات تبصره بهره مند شوند.
  • لازم به ذکر است سقف تبصره ماده 100 در سال گذشته حدود 16 میلیارد ریال بوده. طبعا مؤدیانی که میزان فروش آن ها بر اساس پایگاه اطلاعات سازمان امور مالیاتی بیش از 48 میلیارد ریال باشد. امکان استفاده از این تسهیلات را نخواهد داشت و می بایست نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام کنند.

بند دوم تبصره 100 مالیات مشاغل 1400 :

به منظور رعایت اصل عدالت در مالیات ستانی، مقرر شد؛ تعیین مالیات مقطوع برای هر یک از مؤدیان بر اساس اطلاعات مالی ثبت شده تا کنون از آن ها در سامانه های سازمان تعیین شود.

توضیح:

  • این اطلاعات شامل مبالغ واریز به دستگاه های پوز متعلق به مؤدیان، اطلاعات خرید و فروش آن ها در گزارش های فصلی معاملات، میزان مالیات پرداختی در سال گذشته و سایر اطلاعات مرتبط می باشد.
  • مؤدیان گرامی با ورود به درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir  و وارد کردن کد ملی خود می توانند با مشاهده اطلاعات خود از مبلغ مالیات مقطوع تعیین شده اطلاع حاصل نموده و نسبت به پرداخت یا تقسیط آن اقدام نمایند.

بند سوم تبصره 100 قانون مالیات های مستقیم مشاغل :

با توجه به افزایش هزینه های مشاغل و اصحاب کار در ایام کرونا، ضریب فعالیت های مشاغل که درآمد مشمول مالیات در سال 1400 بر اساس آن محاسبه می شود به طور معنا داری تعدیل شد. و تناسب میان مالیات تشخیصی سال قبل و مالیات تعیین شده برای سال 1400 مورد توجه قرار گرفت.

توضیح:

  • مع الوصف مؤدیانی که از مالیات مقطوع تعیین شده ناخشنود باشند. همچنان می توانند به جای استفاده از تبصره ماده 100 نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام نمایند.

بند چهارم تبصره ماده 100 در خصوص نحوه اجرای آن :

مشاغلی همچون بنگاه های املاک، نمایشگاه های اتوموبیل، نمایندگی های بیمه، دفاتر اسناد رسمی و حق العمل کاران که ادعا مینمایند بخشی از مبالغ واریزی به حساب پوزهای آن ها فاقد ماهیت فروش است. برای استفاده از تبصره ماده 100 می توانند اطلاعات فروش مستند خود را از طریق اتحادیه ها یا تشکل های صنفی مربوط به معاونت درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی ارائه و یا گزینه ارسال اظهارنامه را انتخاب نمایند.

بند پنجم تبصره ماده 100 سال 1400 :

ضمن تشکر از نمایندگان اصناف و بازاریان به ویژه اعضا محترم هیات مدیره اتاق اصناف ایران و اتاق اصناف تهران که با شرکت در جلسات مشاوره  و همفکری و با تعاملات مشفقانه خود فضای همدلی و همکاری را فراهم آوردند، به آگاهی می رساند ادارات امور مالیاتی در سراسر کشور همچون گذشته آماده برگزاری جلسات با نمایندگان محترم اصناف و پاسخگویی به سوالات و رفع ابهامات می باشند.

4.5/5 - (2 امتیاز)