نشان پرداخت یا پرداخت با QR کد چیست؟

پرداخت با qr کد

احتمالا همه شما با طراحی نمادین و جالب QR کد که به رنگ سیاه و سفید است، آشنا هستید. اما واقعا می دانید که QR کد چیست؟ آیا با این فناوری آشنا هستید و با آن کار کرده اید؟ اصلا روش نشان پرداخت یا پرداخت با  QRکد چیست؟ این روش چه مزایایی دارد و در کجا از آن استفاده می شود؟

نگران نباشید! شما پس از مطالعه این مقاله به پاسخ تمام سوالات خود در مورد QR کد، پرداخت با دستگاه پوز بدون کارت بانکی و با استفاده از QR کد خواهید رسید.

 • QR کد چیست؟
 • تاریخچه QR کد
 • فرایند کار نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد چگونه است؟
 • پرداخت با QR کد
 • مزایای استفاده از نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد
 • کاربرد نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد در سطح جهان
 • کاربرد نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد در ایران به چه صورت است؟
 • پرداخت با دستگاه پوز بدون کارت بانکی
 • چرا باید از سرویس نشان پرداخت استفاده کنیم؟
 • روش پرداخت از طریق QR کد در پرداخت های الکترونیکی
 • معرفی چند اپلیکیشن بارکد خوان

QR کد چیست؟

QR کد یک کد با نمایش اطلاعات به صورت تصویری است. این اطلاعات توسط دستگاه های بارکدخوان خوانده می شود. این تصویر نوعی تصویر رمزگذاری شده حاوی اطلاعات به صورت مربعی شکل و دارای الگوی شطرنجی سیاه و سفید است. QR مخفف واژه Quick Response است و قابلیت خواندن اطلاعات با سرعت بالا را دارد. این روش رمزگذاری روشی است که اطلاعات مختلف مانند نام، ایمیل، آدرس سایت، شناسه محصول، توضیحات و غیره در قالب این تصویر رمزگونه دوبعدی قرار می گیرد. این گونه کدها با دستگاه های خاصی مانند گوشی تلفن همراه یا دستگاه های رمزگشای QR کد کار می کنند.

QR کد چیست؟

تاریخچه QR کد

در سال 1952 برنارد سیلور (Bernard Silver) و ژوزف وودلند (Joseph Woodland) در کارخانه‌ های تهیه مواد غذایی از بارکد با هدف “راه حلی جهت بررسی محصولات با سرعت بیشتر” استفاده کردند. در سال 1994 نیز شرکت تویوتا در خط تولید خود از QR کد برای توانایی ذخیره حجم بالای اطلاعات و سرعت خواندن فوق العاده آن استفاده کرد. (تفاوت QR کد با بارکد، میزان حجم بیشتر ذخیره و خواندن اطلاعات QR کد نسبت به بارکد است.)

در سال 1990 یک شرکت ژاپنی با نام دنسو ویو (Denso Wave) از این فناوری در صنعت خودروسازی استفاده کرد. سپس با موفقیت این پروژه صنایع دیگری مانند مارکتینگ نیز از آن استفاده کردند. که اینک شاهد پرداخت های سریع و پرداخت های بدون کارت بانکی هستیم.

فرایند کار نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد چگونه است؟

QR کد هم از روی کاغذ و هم از روی هر گونه صفحه قابل اسکن است. بنابراین می توان از آن در تمام گوشی های موبایل هوشمند و اپلیکیشن های مختلف استفاده کرد. برای استفاده از آن می بایست برنامه دوربین گوشی و یا تبلت خود را روشن کرده و آن را در مقابل کد قرار دهیم. پس از شناسایی و خواندن اطلاعات نوتیفیکیشنی برای ما ارسال خواهد شد. با ضربه زدن بر روی آن پردازش انجام و عملیات تمام می شود.

پرداخت با QR کد

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه پرداخت و همچنین نتایج مثبت کار با QR کدها. امروزه استفاده از این تکنولوژی در حوزه پرداخت الکترونیک، کار روزمره پرداخت را برای همه افراد جامعه آسان کرده است. همه ما این روزها شاهد پرداخت با QR کد در حوزه حمل و نقل مانند تاکسی، فروشگاه ها، اماکن خدماتی و غیره هستیم. کاربر می تواند از طریق این کد و با کمک یک اپلیکیشن به راحتی و با پرداخت بدون کارت بانکی، پرداخت های خود را در طول زندگی روزمره انجام دهد.


مزایای استفاده از نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد

سرعت بالای پرداخت با استفاده از نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد

با استفاده از این تکنولوژی می توانیم هر نوع معامله یا خریدی را به سادگی و فقط با چند کلیک ساده در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهیم. دیگر لازم نیست برای رفتن به رستوران ها، سینماها، فروشگاه ها و هایپرمارکت ها دقایقی را جهت پرداخت معطل شویم و در صف های طولانی مدت منتظر بمانیم.

امنیت بیشتر در پرداخت ها

شاید امنیت در پرداخت ها بزرگترین مزایای استفاده از این فناوری باشد. چرا که باعث حفظ اطلاعات شخصی حساب کاربران می شود. با داشتن QR کد و استفاده از آن در معاملات و پرداخت ‌ها، اطلاعات حساب شما رمزگذاری شده و به‌ هیچ‌ وجه در اختیار دیگران قرار نخواهد گرفت.

مزایای استفاده از نشان پرداخت

کمک به طبیعت با نشان پرداخت

جایگزین کدهای دیجیتالی به جای رسیدهای کاغذ یکی از کمک های شایانی است که می توان در قبال طبیعت و محیط زیست انجام داد. این کار نه تنها میزان مصرف زباله های کاغذی و پلاستیکی را کاهش می دهد بلکه به صرفه جویی در مصرف ذخایر طبیعی نیز کمک می کند.

کاهش میزان خطا در پرداخت ها

در اسکن QR کد درصد خطای بسیار پایین تری نسبت به روش های پرداختی سنتی وجود دارد.

راه اندازی آسان و راحت

راه اندازی و استفاده از این فناوری بسیار آسان بوده و به زیرساخت های زیادی نیاز نیست. شما با یک گوشی هوشمند دارای دوربین و اسکن یک کد می توانید پرداخت های خود را انجام دهید.

این روش دارای مزایای دیگری است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان دریافت پول از طریق اپلیکیشن های مخصوص بدون نیاز به داشتن دستگاه کارتخوان
 • عدم نیاز به پول نقد جهت پرداخت
 • ارسال سریع پیامک پرداخت موفق برای پذیرنده
 • تسویه کامل در کوتاه ترین زمان
 • مشاهده جزئیات کامل پرداختی ‌ها و تسویه‌ ها از طریق اپلیکیشن های مخصوص

کاربرد نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد در سطح جهان

مدت هاست که از QR کد در کشورهای پیشرفته استفاده می شود. این فناوری در کشورهای آسیایی مانند چین، هند و کره جنوبی نیز بسیار توسعه یافته است. حتی کشورهای همسایه ایران نظیر ترکیه، ارمنستان، پاکستان و غیره نیز از سیستم پرداخت با دستگاه پوز بدون کارت بانکی با استفاده از تکنولوژی QR کد استفاده می کنند.

شرکت تنسنت (Tencent) چین که در زمینه اپلیکیشن های پیام رسان فعالیت دارد تمام مبالغ دریافتی خود را با استفاده از پرداخت بدون کارت بانکی یا همان نشان پرداخت انجام می دهد. در هندوستان خدمات خرید بلیط برای مترو با همین فناوری صورت می پذیرد. از جمله فروشگاه ها و شرکت های معروف در سطح جهانی مانند “تسکو”ی کره جنوبی، “علی پی” چین، “بهارات کیو آر” هند، “ایزیپیسا”ی پاکستان، “مسترپس”، “ام ویزا”، “گوگل پی”، “والمارت” و “پی پال” نیز در پرداخت های خود از این فناوری استفاده می کنند.

کاربرد نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد در ایران به چه صورت است؟

ایران نیز در زمینه پرداخت QR کد با استفاده از اپلیکیشن های مختلف فعالیت می کند. به این صورت که پس از اسکن QR کد با استفاده از بارکدخوان موجود در تلفن همراه، پذیرنده پول مشخص می‌ گردد. با وارد کردن مبلغ هزینه از طریق اپلیکیشن پرداخت یا دستگاه کارتخوان، هزینه به صورت غیرنقدی و حتی پرداخت بدون کارت بانکی صورت می پذیرد.

پرداخت با دستگاه پوز بدون کارت بانکی

شرکت های پرداخت الکترونیک مانند شرکت سداد با استفاده از QR کد، فرایند پرداخت خود را با ارائه کارتخوان ها و اپلیکیشن هایی به پذیرندگان بسیار آسان و سریع انجام می دهند. برای استفاده از چنین فناوری لازم است تا کارتخوان فروشنده بانک ملی باشد و مشتری نیز می بایست اپلیکیشن مخصوص آن را بر روی تلفن هوشمند خود نصب کند.

اصولا دو نوع روش پرداخت به واسطه QR کد وجود دارد:

 • پرداخت با دستگاه پوز بدون کارت بانکی
 • پرداخت با اپلیکیشن و کارت بانکی

در روش اول ابتدا عدد 1 را در کارتخوان وارد کرده تا QR کد نمایش داده شود. با استفاده از اپلیکیشن وارد مرحله خرید شده و کد را اسکن می کنیم تا مشخصات فروشنده ظاهر شود. در این صورت اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کرده و پرداخت را انجام می دهیم. رسید را می توانیم در تاریخچه تراکنش ها مشاهده و حتی آن را برای افراد دیگر ارسال کنیم.

در روش دوم با فشردن دکمه ثبت کارتخوان وارد صفحه ورود شده و مبلغ را وارد می کنیم. دکمه ثبت را مجددا فشار داده که در این صورت دو گزینه را پیش رو خواهیم داشت: 1- QR کد و 2- کشیدن کارت. در قسمت خرید اپلیکیشن کد را اسکن کرده تا صفحه مشخصات فروشنده ظاهر گردد سپس اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کرده  و پرداخت را انجام می دهیم و رسید خود را دریافت می کنیم.

چرا باید از سرویس نشان پرداخت استفاده کنیم؟

همان طور که در بالا نیز اشاره شد این سرویس دارای مزایای بسیاری هم برای فروشنده و هم برای مشتری است. در دنیای کسب و کار امنیت پرداخت ها و همچنین راحتی و آسایش مشتری بسیار مهم است. به عبارتی کسب و کارهایی موفق تر هستند که خدمات ایمن، درست، قابل استفاده آسان و سریع را به مشتری ارائه دهند. سرویس نشان پرداخت نیز یکی از این فناوری هایی است که با هدف امنیت و آسانی پرداخت ها ارائه شده است. در این سرویس فقط کافیست مشتری با وارد کردن و یا اسکن یک کد و پرداخت بدون کارت، پرداخت خود را انجام دهد و همچنین مجبور نیست اطلاعات حسابش را در اختیار فروشنده قرار دهد. این سرویس فقط به پرداخت های فروشگاهی و اینترنتی محدود نمی شود و به طور کلی، برای خرید دیگر به کیف پول نیاز نخواهید داشت.

روش پرداخت از طریق QR کد در پرداخت های الکترونیکی

با پرداخت از طریق QR کد، فرایند پرداخت با کارتخوان بسیار آسان تر و با امنیت بالاتر صورت می پذیرد. زیرا در این روش مشتری نیازی به عنوان کردن رمز کارت خود برای برداشت وجه ندارد. کارتخوان های شرکت های PSP قابلیت تولید QR کد را دارند. همچنین در اپلیکیشن ها نیز قابلیت رمزگشایی QR کد وجود دارد. پرداخت از طریق نشان پرداخت بسیار آسان است. از دو روش می توان آن را انجام داد. روش اول بدین صورت است که می توان دکمه شماره 1 دستگاه کارتخوان را فشرد تا نشان پرداخت بر روی صفحه ظاهر شود. حال با استفاده از اپلیکیشن، کد را اسکن کرده تا صفحه مشخصات فروشنده نمایان گردد. در این مرحله اطلاعات کارت بانکی را وارد کرده و وجه مورد نظر را جهت پرداخت ثبت می کنیم. این روش دارای رسید چاپی نیست اما می توان رسید آن را در تاریخچه تراکنش ها مشاهده کرد و حتی برای دیگری ارسال نمود. البته با قابلیت NFC می توان رسید کاغذی هم دریافت کرد.

در روش بعدی نشان پرداخت یا پرداخت با QR کد دکمه ثبت کارتخوان را فشرده و به صفحه ورود اطلاعات هدایت می شویم. در قدم اول مبلغ مورد نظر را درج کرده و سپس دکمه ثبت را برای بار دیگر می فشاریم. در این حالت دو گزینه جهت پرداخت پیش روی ما قرار می گیرد. برای پرداخت با QR کد آن را انتخاب کرده و به بخش خرید در اپلیکیشن می رویم. در این جا صفحه مشخصات فروشنده ظاهر می شود که می توانیم اطلاعات کارت بانکی را وارد کرده تا خرید انجام گردد. مراحل دریافت رسید به صورت الکترونیکی و یا چاپی نیز همانند روش اول است.

معرفی چند اپلیکیشن بارکد خوان

با توجه به فرایند این روش پرداخت، متوجه شدیم که تمام مراحل پرداخت از طریق گوشی تلفن همراه صورت می گیرد. خواندن بارکد با استفاده از دوربین اصلی گوشی های هوشمند انجام می گیرد. به همین دلیل بسیاری از افراد اصلا اپلیکیشنی برای اسکن QR کد بر روی تلفن همراه خود نصب نمی کنند. اما ما در این جا اپلیکیشن های معتبر با کاربری ساده را به شما معرفی خواهیم کرد. از طریق اسکن بارکد و پرداخت با این روش، دیگر امکان کلاهبرداری و تقلب وجود نخواهد داشت. همچنین هیچگونه تماس فیزیکی برای پرداخت نیاز نیست که این ویژگی در این روزهای کرونایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و بسیار پرکاربرد است. در ادامه به معرفی چندین اپلیکیشن دارای نشان پرداخت یا پرداخت با QR کد می پردازیم.

اپلیکیشن اسکنر و بارکدخوان کسپراسکای

این اپلیکیشن که با نام لاتین QR reader and scanner Kaspersky در بازار موجود است یکی از بهترین برنامه های بارکدخوان است. هدف شرکت سازنده  آن اسکن کدهای QR با استفاده از برنامه تلفن همراه خود است. با سیستم عامل اندروید و IOS سازگار است. دارای ویژگی های برتر ضد ویروس و امنیت بسیار بالاست. همچنین تاریخچه تمام اسکن های کاربر را ذخیره می کند.

اپلیکیشن بارکدخوان نئوریدر

NeoReader Barcode Scanner قابلیت خواندن تمامی بارکدهای استاندارد را دارد. به صورتی که نوع QR کد را شناسایی کرده و آن را اسکن می کند. تاریخچه ای از تمامی اسکن ها را ذخیره می کند. اسکن از هر دو دوربین گوشی قابل انجام است. دارای رابط کاربری آسان است. همچنین با سیستم عامل اندروید و IOS سازگار است.

اپلیکیشن بارکد ریدر

Barcode reader یکی از پرکاربردترین برنامه های بارکدخوان است. می توان کدهای اسکن را در آن به اشتراک گذاشت. این برنامه دارای نسخه سفارشی است که کاربران با نیازهای بیشتر و خاص تر می توانند از آن استفاده کنند. با سیستم عامل اندروید و IOS سازگار است.

اپلیکیشن ریدر بای اسکن

QR code reader by Scan نیز از دیگر برنامه های پرطرفدار و پرکاربرد است. مانند برنامه های بالا مناسب برای گوشی های با سیستم عامل اندروید و IOS است. کار با آن ساده و راحت است. رایگان بوده و قابلیت اسکن همه بارکدها را دارد.

جمع بندی

نشان پرداخت یا پرداخت با  QR کد یکی از فناوری های مدرن و بسیار پرکاربرد در دنیای پرداخت الکترونیک است که صاحبان کسب و کار و افراد در طول روز چندین و چند بار از آن استفاده می کنند. این سیستم پرداخت بدون کارت بانکی باعث سرعت بیشتر، امنیت و راحتی در پرداخت ها می گردد.

4.5/5 - (15 امتیاز)