کارمزد خدمات بانکی 1400 چقدر است؟!

کارمزدهای جدید بانکی

در این مقاله قصد داریم کارمزدهای جدید بانکی و بسیاری از مسائل مربوط به هزینه خدمات بانکی که پرداخت می کنید را برای شما عزیزان روشن کنیم. جالب است بدانید تا قبل از سال 1398 این کارمزدها خیلی به چشم نمی آمد. در سال 1398 با توجه به افزایش این نرخ مخصوصا در انجام عملیات کارت به کارت همه متوجه تغییر مبلغ کارمزدها شدند.

اکنون در سال 1400 با توجه به تغییر مجدد این کارمزدها تصمیم گرفتیم تا به صورت جامع و کامل این کارمزدها را برای شما عزیزان شرح دهیم.

در سال 1399 بیش از همه کارمزد خدمات بانکداری الکترونیکی از جمله کارت به کارت نظر مردم را به خود جلب کرد، درحالی که بانک مرکزی تصمیمی مهمتر مبتنی بر افزایش کارمزد خدماتی از قبیل صدور چک و یا کارمزد پرداخت قبوض گاز، آب، برق، تلفن همراه و ثابت را داشته.

با توجه به تنوع خدمات بانکی با یک جدول ساده نرخ جدید خدمات بانکی و نرخ قدیمی را با هم بررسی میکینم :

جدول کارمزدهای جدید بانکی 1400 و مقایسه آن با کارمزد خدمات بانکی در سال 1398

خدمات بانکداری الکترونیکسقف خدماتکارمزدهای جدید بانکیکارمزد بانکی 98
کارت به کارتتا یک میلیون تومان۶۰۰ تومان
به ازای هر یک میلیون تومان، مازاد مبلغ ۲۴۰ تومان
۵۰۰ تومان
کارت به کارتتا ۲ میلیون تومان۸۴۰ تومان۷۰۰ تومان
کارت به کارتتا ۳ میلیون تومان۱۰۸۰ تومان۹۰۰ تومان
صدور کارت‌های بانکی۶ هزار تومان۵ هزار تومان
صدور رمز جدید کارت بانکیهزار تومانرایگان
اعلام مانده کارت۱۲۰ تومان۱۰۰ تومان
اعلام ۱۰ گردش آخر۲۴۰ تومان۱۵۰ تومان
انتقال وجه پایا (شخصی)یک‌صدم درصد مبلغ تراکنش (سقف کارمزد ۲۵۰۰ تومان)رایگان
انتقال وجه پایا (گروهی)بیش از ۱۰ واریز۱۰۰ تومان به ازای هر تراکنش
انتقال وجه ساتنا۲صدم درصد مبلغ تراکنش (سقف کارمزد ۲۵ هزار تومان)غیرحضوری رایگان
پرداخت قبض‌ها (غیرحضوری)۱۲۰ تومانرایگان
پرداخت قبض‌ها (حضوری)۲۴۰۰ تومان
ارسال پیامک بانکیهر پیامک۳۰ تومان یا هزینه آبونمان سالانه (به شرط رضایت مشتری)
صدور دسته‌چکهر برگ۲۰۰ تومان +هزینه تمبر۱۲۰ تومان
پرینت ریزحساب (سال جاری)هر صفحه۶۰۰ تومان
پرینت ریزحساب (سال‌های قبل)هر صفحه۷۲۰ تومان۵۰۰ تومان
افتتاح حسابرایگان

شاید این سوال برای شما بوجود بیاید که ” آیا در کشورهای دیگر هم خدمات بانکی هزینه دارد؟ “

جالب است بدانید که دریافت کارمزد بابت خدمات بانکی در کشورهای اروپایی یکی از مهم ترین و پرسودترین روش های کسب درآمد برای بانک ها است. این درآمد برای بانک های ایرانی کمتر از 5% است وبیشتر درآمد بانک ها از سود تسهیلات و واسطه گری کسب میشود و به دلیل آسیب هایی که به شبکه بانکی وارد میکند بارها رئیسان بانک مرکزی خواستار این شدند که نظام بانکی از تامین هزینه از طریق واسطه گری به سمت استفاده از کارمزد برود.

البته از سال 1395 تا کنون بانک مرکزی نرخ کارمزد ارائه خدمات در خصوص صندوق های امانات، انواع حساب ها، مدیریت اوراق بهادار مشتریان، حواله ها، وصول برات و ضمانت نامه ها افزایش نداده است.

کارمزد کارت به کارت 1400

امروزه بیشترین استفاده ما از خدمات بانکداری الکترونیکی در جابجایی وجه از طریق کارت به کارت است. معمولا هم از نرم افزارها ، اپلیکیشن ها و گاهی از اینترنت بانک برای این انتقال وجه استفاده می کنیم. به این نرم افزار ها پرداخت ساز گفته میشود. این نرم افزارها دو دسته هستند. دسته اول متعلق به خود بانک و دسته دوم اپ های واسطه مانند آپ ، تاپ ، دیجی پی ، 780 ، 7030 ، 724 و… هستند. که با توجه به تغییر میزان کارمزدها با افزایش 20% کارمزدها روبرو شدند.

کارمزد کارت به کارت 1400

کارمزد پایا در سال 1399

تا به امروز در حالت های مختلف انتقال وجه بین بانکی محبوب ترین روش ” پایا ” بوده است. زیرا در پرداخت های گروه به حسابداران کمک زیادی میکرد و تا قبل از آذر سال 1399 کارمزد هم نداشت. این مسئله باعث شده بود تا بسیاری از افراد از مزیت آنی بودن کارت به کارت گذشته و با استفاده از این روش انتقال وجه انجام دهند.

در آذر ماه سال 99 طی بخش نامه بانک مرکزی برای انتقال وجه پایا کارمزدی معادل 200 تومان برای هر تراکنش ( البته برای مبالغ کم و زیر2 میلیون تومان ) در نظر گرفته شد. البته  باز هم بصرفه تراز کارت به کارت با کارمزد 840 تومان و بالاتر بود.

کارمزد پایا در سال 1400

در بخشنامه جدید که از آذر 1400 اجرا میشود. برای واریز گروهی پایا با شرط بیش از 10 واریزی در هر دستور پرداخت مبلغ 100 تومان کارمزد در نظر گرفته شده است. که باز هم عدد بسیار کمی نسبت به مابقی روش ها هست.

کارمزد ساتنا در سال 1400

و اما پرداخت به روش ساتنا که برای مبالغ بالا کاربرد دارد کارمزدی تا سقف 25هزار تومان در نظر گرفته شده است. خیلی از کارشناسان بانک مرکزی بر این باورند که این مبلغ بسیار کم است.

امیدواریم از خواندن این مقاله که در خصوص نرخ جدید کارمزدهای خدمات بانکداری الکترونیکی در این است لذت برده باشید و در حسابداری خود از آن استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)